جوجه بوقلمون يك روزه وخريدبوقلمون-09198121699

واردات جوجه بوقلمون را آزاد کنید

کد خبر: ۴۵۱۹۶
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۶- ۰۹:۵۳
مدیرعامل شرکت تعاونی صنعت بوقلمون ایران در گفت‌وگو با ایانا:
جلوگیری از واردات جوجه یکروزه بوقلمون توسط سازمان دامپزشکی کشور، تولیدکنندگان این عرصه را با مشکل روبه‌رو کرده است.

جلوگیری از واردات جوجه یکروزه بوقلمون توسط سازمان دامپزشکی کشور، تولیدکنندگان این عرصه را با مشکل روبه‌رو کرده است.

مدیرعامل شرکت تعاونی صنعت بوقلمون ایران امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا با اعلام این خبر گفت: متأسفانه از آبان‌ماه سال گذشته تاکنون هنوز هیچ مزرعه‌ای در کشور موفق به جوجه‌ریزی بوقلمون مولد نشده و با وجود تذکرهای پیاپی نمایندگان بخش خصوصی به مسئولان دولتی، نوعی اهمال در این مورد صورت می‌گیرد.

سیدمهدی آذرمؤید با اشاره به اینکه سازمان دامپزشکی کشور معمولاً راحت‌ترین راه ممکن را برمی‌گزیند، افزود: این در حالی است که به احتمال قوی امسال نیز مانند چند سال گذشته با شیوع کوچک‌ترین موجی از آنفلوآنزا در کشورهای اروپایی، مسئولان دامپزشکی از ورود جوجه و تخم نطفه‌دار به کشور جلوگیری خواهند کرد.

به گفته وی، حال پرسش اینجاست که تکلیف این چند صد پرورش‌دهنده که با وام و برای گذران هزینه‌های هنگفت زندگی تمام دارایی خود را به بیابان‌ها انتقال داده‌اند، چه می‌شود؟ بی‌شک تولیدکنندگان بوقلمون گوشتی، از مسئولان وزارت جهاد کشاورزی انتظار دارند در مقابل این اهمال به‌وجودآمده با برگزاری جلساتی با مدیران سازمان دامپزشکی از هم‌اکنون به فکر راه‌حلی برای جلوگیری از منع واردات جوجه و تخم نطفه‌دار باشند.

آذرمؤید معتقد است: سال گذشته اگرچه به ۲,۵ میلیون قطعه جوجه برای پرورش نیاز بود، اما این مقدار تأمین نشد و امسال نیز با توجه به نیاز سه میلیون قطعه‌ای جوجه، بدون شک مشکل کمبود از بین نمی‌رود. ضمن اینکه تولید داخل هم سهم بسیار ناچیزی در تولید جوجه داشته و باید آن را حفظ کرد.

مدیر عامل شرکت تعاونی صنعت بوقلمون ایران، تأکید کرد: اگر سازمان دامپزشکی کشور، مطابق سال‌های گذشته به روال ممنوعیت واردات جوجه بوقلمون در فصول سرد ادامه دهد، تولید و پرورش بوقلمون در داخل کشور هم از بین خواهد رفت.


مرزهای سیاسی، ملاک تصمیم‌گیری نیست

در همین راستا یکی از تولیدکنندگان این صنعت اظهار کرد: بیماری آنفلوآنزای پرندگان در تمام جهان وجود داشته و به این امر واقف هستیم که این ویروس می‌تواند مخاطرات جدی را در صنعت طیور و سلامت انسان به‌وجود آورد، اما نکته قابل تأمل این است که هرچند کشورهای تراز اول جهان در این باره قوانین سختگیرانه و پیشگیرانه‌ای دارند، ولی این مسئله باعث نشده که خدشه‌ای در معیشت مردم و تولیدکننده به‌وجود آید و به طبع آن امنیت شغلی تولیدکنندگان‌شان به خطر بیفتد.

کامبیز جعفری ادامه داد: به‌عنوان مثال در کشوری مانند آلمان با بروز آنفلوآنزای پرندگان در منطقه‌ای که بیماری مشاهده شده، تا شعاع چند کیلومتری منطقه خطر اعلام می‌شود و گزارش شفاف آن را به سازمان جهانی دامپزشکی OIEاعلام می‌کنند و مابقی مناطق که پاک هستند، می‌توانند به صادرات محصول خود اقدام کنند. به عبارت دیگر، مرزهای سیاسی در این مواقع ملاک تصمیم‌گیری نیست.

وی بیان کرد: در حالی که سازمان دامپزشکی کشور به‌راحتی با یک دستور، کل کشوری را که تنها در یک نقطه از آن آلودگی وجود دارد، جزو فهرست سیاه خود قرار می‌دهد. در صورتی که این اقدام، تولید داخل (بوقلمون مولد) و تأمین جوجه یکروزه گوشتی مورد نیاز کشور را به خطر می‌اندازد.

این کارشناس صنعت طیور در پایان اضافه کرد: این در حالی است که با یک برنامه‌ریزی می‌توان هم سلامت جامعه را ارتقاء داد و هم معیشت تولیدکننده و امنیت غذایی مردم را توسعه بخشید./

V-۹۶۰۳۲۹-۰۱

1

بیوتروریسم چیست؟

منبع :ویکی پدیا

بیوتروریسم

(به انگلیسیBioterrorism)، تروریسمی شامل انتشار عمدی عوامل بیولوژیک است. این عوامل، باکتری‌ها، ویروس‌ها یا سموم‌اند که ممکن است به شکل طبیعی‌شان یا به فرم دستکاری شده انسان باشند. این روش در جنگ‌ها استفاده می‌شود.

استفاده از عوامل بیولوژیک٬ به منظورهلاکت انسانها و نابودی دامها یا گیاهان و هرچند افکار و بعضا اعمال بیوتروریستی٬ درسطح محدودی از دیرباز سابقه داشته است ولی اخیرا در سطح وسیعی در محافل پزشکی و بهداشت٬ مطرح گردیده ٬ بیش از بیست جنگ افزار بیولوژیک را شناسائی و براساس میزان کارائی آنها٬ طبقه بندی نموده اند و جدیت موضوع در حدیست که برخی از کشورها به تولید این سلاح ها پرداخته و بعضی دیگر٬ پرسنل ارتش خود را علیه برخی از عوامل میکربی بیوتروریسم٬ واکسینه کرده جهت ارتقاء آگاهیهای عمومی و مخصوصا افراد در معرض خطر٬ قدمهای موثری برداشته اند و علاوه بر اینها در نیمه دوم سال ۲۰۰۱ میلادی در ایالات متحده آمریکا از جنگ افزار آنتراکس٬ استفاده شده است۰

 در کتاب ذخیره خوارزم شاهی که اولین دائره المعارف پزشکی به زبان فارسی محسوب میشود و توسط دانشمند ایرانی٬ سیداسماعیل جرجانی در قرن  ششم هجری شمسی٬ تالیف گردیده است آمده است که: ”بعضی از ملوک٬ کنیزکان را به زهر٬ بپرورند چنانکه خوردن آن ایشان را عادت شود و زیان ندارد. این از بهر آن کنند تا آن کنیزک را به تحفه (هدیه) یا به حیله دیگر به خصمی که ایشان را بود برسانند تا به مباشرت آن کنیزک٬ هلاک شوند. 

انواع عوامل بیوتروریسم

دسته A

این عوامل خطری برای امنیت ملیهستند و می‌توانند به راحتی منتقل و منتشر شوند و موجب مرگ و میر بالایی می‌شوند. ممکن است وحشت عمومی را برانگیزند و نیاز به اقدامات خاص برای آمادگی جهت حفظ  بهداشت عمومی‌اند.

 • تولارمی
 • سیاه‌زخم
 • آبله
 • سم بوتولونیوم
 • طاعون خیارکی
 • تب‌های هموراژیک ویروسی

دسته B

عوامل این گروه نسبتاً آسان منتقل می‌شوند و میزان مرگ و میر پایینی دارند.

 • بروسلوزیس (گونه‌های مختلف بروسلا)
 • توکسین اپسیلون کلستریدیوم پرفرینجنس
 • تهدیدهای ایمنی غذایی (برای مثال گونه‌های سالمونلا، اشرشیا کلی O157:H7، شیگلا، استافیلوکوکوس اورئوس)
 • مشمشه (بورخولدریا مالئی)
 • میلوئیدوز (بورخولدریا سودومالئی)
 • پسیتاکوز (کلامیدیا پسیتاسی)
 • تب کیو (کوکسیلا برناتی)
 • توکسین Ricin از Ricinus communis
 • توکسین Abrin از Abrus precatorius
 • انتروتوکسین B استافیلوکوک
 • تیفوس(ریکتزیا پرووازکی)
 • آنسفالیت ویروسی (آلفاویروس‌ها برای مثال آنسفالیت اسبی ونزوئلایی، آنسفالیت اسبی شرقی، آنسفالیت اسبی غربی)
 • تهدیدکننده‌های عرضه آب (مثل  کریپتوسپوریوم پارووم)

دسته C

پاتوژن‌های در حال ظهوری هستند که برای انتشار جمعی مهندسی شده‌اند به دلیل دردسترس بودن آنها، آسانی تولید و انتشار، نرخ بالای مرگ و میر یا توانایی ایجاد اثرات شدید بر سلامت.

 • ویروس نیپا
 • هانتا ویروس
 • سارس
 • H1N1 (یکی از سویه‌های آنفلوآنزا)
 • HIV (ایدز)

در ایران

 نادر طالب زاده مجری تلویزیون از قربانیان بیوتروریسم می گوید چمدان وی با لوازم شخصیش در سفری در هتل اقامت وی توسط افرادی برداشته شد و پس از شش روز تحویلش می دهند. او می گوید پس از آن که لباس های داخل چمدان را به تن کرد سرفه های خونی او شروع شد. 

1

صدور مجوز جوجه ریزی بوقلمون در اصفهان

به اطلاع پرورش دهندگان محترم می رسانم  

طبق آخرین گزارشات از سوی دامپزشکی استان اصفهان صدور مجوز جوجه ریزی و پرورش بوقلمون با رعایت ضوابط و دستورالعمل های دامپزشکی کشور بلامانع می باشد


شهرهایی که صدور مجوز جوجه ریزی بوقلمون بلامانع می باشد به شرح ذیل می باشد

لذا پیشنهاد می گردد قبل از اقدام به جوجه ریزی حتما با اداره دامپزشکی منطقه خود در 


1-نجف آباد

2- تیران

3- کرون

4- فلاورجان

5- لنجان

6- خمینی شهر

1

ممنوعیت جوجه ریزی در استان اصفهان

1

نکاتی از یک کاتالوگ خارجی پرورش جوجه بوقلمون گوشتی سفید

1

جداول رشد نژاد برنز=هر مشکی برنز نیست

1

جوجه بوقلمون، بومی، محلی ،برنز،مشکی،سیاه

 جوجه های محلی بنام برنز 
آیا بنظر شما این نوع بوقلمون صرفه اقتصادی برای پرورش دهنده دارد?
آیا به جداول رشد و احتیاجات این پرنده توجهی شده?


با توجه به مسائل پیش آمده جا دارد با توجه به دفترچه راهنما ی بوقلمون نکاتی رو خدمت شما عرض کنم شاید برای تصمیم شما جهت پرورش راهنما باشد 


***نکته ***با توجه به جداول پرورشی نژاد برنز این نکته حائز اهمیت هست که در 16 هفتگی نرها وزنی معادل هفت کیلو هفتصد گرم و ماده همین نژاد 5 کیلو 
جدول ذیل جهت راهنمایی تقدیم حضور میشود

نظر شما رو به جدول بوقلمون گوشتی نژاد سنگین اروپایی جلب می نمایم تصمیم با خود شماست

در 16 هفتگی نرها 15/65 وزن زنده و ماده ها 10/900 وزن زنده

1

تولیدکنندگان از قاچاق جوجه یک روزه بوقلمون برنزه به کشور نگرانند


تولیدکنندگان از قاچاق جوجه یک روزه بوقلمون برنزه به کشور نگرانند
از بی‌تفاوتی دامپزشکی تا انکار جهاد کشاورزی
نویسنده : سپیده قاسمی

سابقه مصرف گوشت بوقلمون در ایران به حدود 500 سال پیش بازمی‌گردد؛ اما پرورش بوقلمون به شکل صنعتی در کشور ما بسیار نوپا بوده و هنوز در ابتدای راه است. پیشرفت علوم ژنتیک، تغذیه و مدیریت و تاثیر آن‌ها بر پرورش بوقلمون موجب شده است تا پرورش بوقلمون از شکل سنتی، خارج شود و نژادهای جدیدی از بوقلمون‌های صنعتی به وجود آید که گوشت آن‌ها کاملا متفاوت از نژادهای سنتی بوده و حاوی پروتئین زیاد و چربی و کلسترول بسیار کمی است، ویژگی‌های که امکان تشخیص لاشه بوقلمون صنعتی را از بومی بسیار آسان می‌کند. 
 هرچند این صنعت نیز مانند صنعت پرورش مرغ گوشتی با مشکلات زیادی مواجه بوده و هست؛ اما طی چند دهه گذشته با شناخت بیش‌تر خواص و ویژگی گوشت بوقلمون توجه به مصرف این محصول افزایش یافته، تا جایی که امروزه شاهد افزایش روزافزون مصرف گوشت و سایر فرآورده‌های این پرنده هستیم. 
رشد و توسعه بازار مصرف گوشت بوقلمون موجب شده است که برخی از سودجویان به دنبال کسب درآمد بیش‌تر به قیمت تخریب این صنعت باشند و دست به اعمالی بزنند که نگرانی‌ها را درباره آینده این صنعت افزایش دهد. اعمالی که با انجام آن‌ها بیم آن می‌رود سرنوشتی مانند سرنوشت صنعت مرغ گوشتی کشور برای این صنعت رقم بخورد. 
خبرهایی از گوشه و کنار کشور درباره پرورش حجم زیادی از بوقلمون‌های برنزه شنیده می‌شود. بوقلمون‌های برنزه نژادی اصلاح شده از بوقلمون‌هایی هستند که ظاهری شبیه نژادهای بومی دارند؛ اما خصوصیات لاشه آن مشابه با سایر نژادهای صنعتی است. وجود حجم زیاد از این نژاد بوقلمون در واحدهای صنعتی کشور در حالی گزارش می‌شود که واردات تخم نطفه‌دار و جوجه یک‌روزه این نژاد برنزه به ایران صورت نمی‌گیرد و هیچ یک از واحدهای مادر داخلی نیز تولید این نژاد را انجام نمی‌دهند. همچنین وزارت جهاد کشاورزی از پرورش آن در ایران در ابعاد صنعتی اظهار بی‌اطلاعی می‌کند. 
این اتفاقات و اظهار بی‌اطلاعی وزارت جهاد کشاورزی چندین سوال اساسی را در ذهن ایجاد می‌کند؛ اول این‌که چگونه است که پرورش این نژاد در ابعاد صنعتی در حال انجام است؛ اما وزارت جهاد کشاورزی از آن بی‌اطلاع مانده است؟ دیگر این‌که تخم نطفه‌دار و جوجه یک‌روزه نژاد برنز آن هم در این حجم چگونه وارد ایران شده است؟ و مهم‌تر این‌که چرا سازمان دامپزشکی به‌عنوان مرجع نظارت بر بهداشت و پیشگیری از بیماری‌ها درباره ورود و پرورش این نژاد تاکنون واکنشی نشان نداده است؟
 
بدون مجوز وارد می‌شود
کامبیز جعفری، بازرس شرکت تعاونی صنعت بوقلمون ایران و از تولید‌کنندگان با سابقه این صنعت، با تایید این خبر به «سبزینه»، گفت: ورود جوجه و تخم نطفه‌دار بوقلمون برنزه بدون مجوز و به صورت غیرقانونی به مزارع کشور توسط سودجویان و دلالان در حال انجام است و در بعضی از استان‌ها نیز پرورش آن در ابعاد صنعتی صورت پذیرفته است. 
وی در ادامه افزود: این موضوع از آن جهت بسیار مهم و حائز اهمیت است که با وجود تلاش و برنامه‌ریزی شرکت تعاونی صنعت بوقلمون ایران و وزارت جهاد کشاورزی برای ساماندهی بازار، در آینده نزدیک با ورود گوشت این بوقلمون‌ها به بازار شاهد برهم خوردن توازن عرضه و تقاضا و افت قیمت گوشت بوقلمون و در نتیجه زیان تولیدکنندگان خواهیم بود. 
جعفری بیان داشت: جوجه یک‌روزه و تخم نطفه‌دار بوقلمون برنزه از مبادی رسمی وارد مزارع ایران نمی‌شود، همچنین مزرعه بوقلمون مادری که پتانسیل تولید این نژاد را در حجم داشته باشد نیز در ایران وجود ندارد، پس می‌توان گفت جوجه‌ها و تخم نطفه‌دار این پرنده از مبادی غیررسمی وارد مزارع ایران شده است. 
 وی یادآور شد: مسئولیت حفاظت از ورود محموله‌های دامی طیور زنده از مرزها برعهده سازمان دامپزشکی است و این اتفاق نشان می‌دهد سازمان دامپزشکی در انجام وظایف پیشگیرانه خود کوتاهی کرده است و با این کار ضربه‌ای دیگری بر پیکره این صنعت وارد کرده است. جعفری ادامه داد: این سازمان گاه به بهانه اعمال ضوابط سخت‌گیرانه قرنطینه بهداشتی بر سر راه واردات قانونی جوجه یک‌روزه و تخم نطفه‌دار مانع تراشی می‌کند و گاه با عدم صدور مجوز بهداشتی احداث و راه‌اندازی واحد پرورش بوقلمون گوشتی و مادر در مقابل رشد این صنعت می‌ایستد. این اقدامات در حالی است که  این سازمان از وظایف اصلی خود باز مانده. بازرس تعاونی صنعت بوقلمون ایران یادآور شد: جوجه‌های غیرمجاز برنزی که وارد کشور شده‌اند از پتانسیل رشد مناسبی برخوردار نبوده و ضریب تبدیل مناسبی ندارند و موجب زیان پرورش‌دهندگانی می‌شوند که مبادرت به خرید و پرورش این نژاد کرده‌اند. در این بین فقط دلالان و سودجویان هستند که به سود هنگفت دست پیدا کرده‌اند. 
 
نیازی به قاچاق نداریم
معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی درباره ورود تخم نطفه‌دار و جوجه یک‌روزه نژاد برنزه بوقلمون به مزارع ایران اظهار بی‌اطلاعی کرد و به «سبزینه»، گفت: با توجه به وجود مبادی قانونی و حجم منطقی واردات تخم نطفه‌دار و جوجه یک‌روزه اساسا نیازی به قاچاق این نهاده‌ها نیست. 
حسن رکنی با اشاره به پروتکل‌های فی‌مابین ایران و کشورهای تامین‌کننده تخم نطفه‌دار و جوجه یک‌روزه بوقلمون، بیان داشت: پروتکل‌های امضاء شده بین ایران و برخی کشورهای اروپایی همچون فرانسه، انگلستان و آلمان و پیش‌بینی کشورهای جایگزین موجب شده است که در این زمینه با هیچ کمبود و مشکلی مواجه نباشیم و نیاز تولیدکنندگان به خوبی تامین شود. 
معاون وزیر در پاسخ به این پرسش «سبزینه» مبنی بر این‌که در ماه‌های اخیر به‌دلیل شیوع بیماری حاد تنفسی بوقلمون در برخی از کشورها تامین‌کننده جوجه یک‌روزه و تخم نطفه‌دار بوقلمون، سازمان دامپزشکی واردات آن‌ها را محدود کرده و تولیدکنندگان با مشکل مواجه کرده است. آیا این مساله نمی‌تواند عامل اتفاقات اخیر و انگیزه سوءاستفاده برخی سودجویان باشد، پاسخ داد: سازمان دامپزشکی وظیفه پاسداری از سلامت محصولات دامی را دارد؛ اما در صورتی که منع بهداشتی برای واردات نهاده‌های پر اهمیتی مانند این نهاده‌ها وجود داشته باشد کشورهای جایگزین شناسایی و پس از طی مراحل تایید بهداشتی اجازه واردات را انجام خواهد داد تا مشکلی برای تولیدکنندگان در تامین نیازشان ایجاد نشود. رکنی تاکید کرد: ظرفیت جوجه‌ریزی در تمام بخش‌های صنایع طیور کشور مشخص است و معمولا همکاران ما در استان‌های سراسر کشور به‌طور مستمر در حال رصد میزان جوجه‌ریزی و گزارش آن به وزارت جهاد کشاورزی هستند به همین جهت مبدأ ورود و تامین آن به‌طور شفاف مشخص است و هیچ ابهامی در این زمینه وجود ندارد. وی در پایان خواستار ارائه اطلاعات دقیق‌تر و ارائه مستندات بیش‌تر برای پیگیری این موضوع شد و گفت: تنظیم بازار صنعت دام و طیور براساس ساماندهی تولید و سهمیه‌بندی جوجه‌ریزی امکان‌پذیر است به همین دلیل وزارت جهاد کشاورزی همواره نظارت خود را در این زمینه دارد و بی‌شک با هرگونه اقدامی که این نظم را بر هم زده و موجب زیان تولیدکنندگان شود برخورد خواهد کرد. 
امیدواریم با ورود هرچه سریع‌تر مسئولان وزارت جهاد کشاورزی و سازمان دامپزشکی به این موضوع نگذارند این صنعت نیز به سرنوشت صنعت مرغ گوشتی مبتلا شود و زمانی اقدام به شناسایی و برطرف کردن مشکل نکنند که نوشدارویی شود پس از مرگ سهراب.

1

جدول راهنما پرورش جوجه بوقلمون

با سلام و عرض ادب و احترام

خدمت پرورش دهندگان گرامی که بنده را مورد لطف و عنایت قرار میدهند.

امروز یکی از کلیدی ترین راه کار جهت پرورش بوقلمون را مورد بحث و بررسی قرار خواهم داد که این موضوع بیش از 70 درصد هزینه در پرورش بوقلمون است

لذا خواهشمندم دقت کافی در این ارتباط را داشته باشید

همانگونکه میدانید هر نژاد جهت رشد بهتر جداولی همراه جوجه ارسال میکنند و یا اینکه جوجه از کدام نژاد هست را بصورت واقعی مورد ارزیابی قرار دهید تا دچار سر درگمی نشوید 

در این خصوص ابتدا بنده نژاد BUT6 با جمعیت حداکثری ماده را مورد بحث قرار میدهم البته در نوبت های بعدی سایر نژاد ها را بطور کامل شرح خواهم داد 

اگر ابهامی راجع به این مطالب داشته باشید در اوقات اداری با اینجانب تماس حاصل فرمایید

جدول بالا نشانگر این است با تغذیه دقیق و جیره های تخصصی بوقلمون میشود با 23کیلو 650گرم در15 هفته وزنی معادل 10 کیلو در نژاد ماده حاصل کرد لذا تفسر جدول بالا به این صورت است 

در هفته اول دقیقا سر هفته جوجه ها وزن کشی شود به نسبت یک درصد گله از جاهای مختلف سالن انجام شود 

به تعداد وزن کشی و معدل اوزان گرفته شود

در هفته اول روزانه 20 گرم مصرف دان برای این جوجه در نظر گرفته میشود 

***نکته*** بدلیل اینکه دراین هفته یکی از پر استرس ترین هفته برای پرورش دهنده است دان بیشتری نسبت به 20 گرم مصرف میشود چون علاوه بر داخل دانخوری سینی روی بستر  که با کارتن پوشیده شده است هم دان پاشیده میشود*****

***در ابتدای دوره حتما از دان سوپر استارتری که بر اساس اسیدهای امینه بالانس و مواد خارجی فرموله شده باشد استفاده شود*****

در آخر هفته مقدار مصرف دان جمعا 140گرم و میانگین وزن زنده 160گرم می باشد که ضریب تبدیل 89درصد می باشد 

***دقت بفرمایید میزان مصرف را با وزن زنده تحت کنترل شما باشد خطایی در این زمینه باعث ضرر شما و در نتیجه زحمات چهار ماهه شما به باد خواهد رفت***

دان مرحله

فرمول یک

فرمول دو

فرمول سه

فرمول چهار

فرمول پنج

فرمول شش

انرژی قابل متابولیسم

2800

2800

2850

2900

2970

3050

پروتئین

28

26

24

22.5

20

18

مقدار مصرف کیلو گرم

2

3

3.5

7.5

10.5

تا 120 روزگی

دان مرحله هفت از 120 روزگی تا آخر

انرژی 3130

پروتئین 15

1

مشاوره در خصوص دان مطلوب بوقلمون(پلت)

همانگونه که میدانید اجراء ساختار دان باید طوری انتخاب شود که تمام احتیاجات پرنده را چه از لحاظ پرو تئین و انرژی و مواد معدنی و ویتامینی تامین کند لذا با وسواس فراوان باید اقلام انتخاب شود تا شما در طی دوره پرورش راحت تری داشته باشید

به شرح ذیل جیره پیشنهادی جهت پرورش مطلوب بوقلمون تقدیم حضور میشود


1- ذرت 

2-کنجاله سویا

3-روغن 

5-گلوتن 

6-فسفات

7-صدف 

8-نمک

9-جوش شیرین

10-مکمل معدنی ویژه بوقلمون

11-مکمل ویتامینه ویژه بوقلمون

12-متیونین

13-لیزین

14-ترونین

15- افزودنی هادان مرحلهفرمول یکفرمول دوفرمول سهفرمول چهارفرمول پنجفرمول شش
انرژی قابل متابولیسم280028002850290029703050
پروتئین28262422.52018
مقدار مصرف کیلو گرم233.57.510.5تا 120 روزگی

دان مرحله هفت از 120 روزگی تا آخر

انرژی 3130

پروتئین 15


در صورت نیاز به خرید دان بوقلمون ارائه این دان بصورت پلت و گونی شده تقدیم میشود کاملا بهداشتی و درصد رشد بالا تقدیم میشود09198121699


1
X